АНАЛІЗ РОБОТИ ЗАКЛАДУ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ

ЗА МИНУЛИЙ 2020-2020НАВЧАЛЬНИЙ РІК

Інформаційні  відомості

Яблуницький заклад дошкільної освіти знаходиться за адресою: Чернівецька область, Путильський район, с. Яблуниця, вул. Головна , 63.

ЗДО розрахований на 41 місце.  Протягом 2019-2020 навчального року заклад відвідувало 30 дітей.

В минулому  навчальному році була сформована одна різновікова група, діти віком від двох до шести років. Прийом дітей до ЗДО здійснювався керівником протягом календарного року на підставі заяви батьків або осіб, які їх замінюють, свідоцтва про народження дитини, медичної довідки про стан здоров'я дитини з висновком лікаря, що дитина може відвідувати заклад дошкільної освіти.

   Режим роботи закладу:  10.5 годин (8.00 – 18.30),  вихідні дні – субота, неділя та святкові дні.

  Заклад   дошкільної освіти у своїй діяльності керується Конституцією України,законами України  «Про освіту», «Про дошкільну освіту», Положенням про дошкільний навчальний  заклад України, Базовим компонентом дошкільної освіти, законами України  «Про охорону праці», «Про цивільний захист», «Про дорожній рух», та іншими нормативно-правовими документами, власним Статутом. Освітній процес здійснювався  за  Освітньою програмою «Дитина»«.

Діяльність закладу направлена на реалізацію основних завдань дошкільної освіти: збереження та зміцнення фізичного та психічного здоров’я дітей, формування їх особистості, розвиток творчих здібностей та нахилів, забезпечення соціальної адаптації та готовності продовжувати освіту, виховання потреби в самореалізації та самоствердженні.        

         Заклад дошкільної освіти  здійснює свою діяльність відповідно до річного плану, який складається на навчальний рік. План роботи схвалюється зборами трудового колективу, затверджується керівником  закладу.                                                                                                                                                               Протягом 2019-2020 навчального року освітній процес закладу був спрямований на вирішення проблеми, над якою працює навчальний заклад - це «Створення освітньо-виховного середовища дошкільного закладу гуманітарного напрямку» та головних річних завдань:                                                                                                                                                                     

1. Формування правових  та моральних якостей дошкільнят.                                                                   

2. Сучасних підходів до мовленнєвого розвитку дітей та вплив художньо-мовленнєвої діяльності на всебічний розвиток і формування мовленнєвої компетенції дошкільників                

 3. Оптимізацію рухового режиму та самостійної ігрової діяльності у дошкільному закладі як важливої складової фізичного розвитку дошкільників.                     Основним акцентом в освітній роботі закладу є максимальна гуманізація педагогічного процесу: вихователі мали змогу самостійно обирати тему самоосвіти, інноваційну технологію, дітям були створені всі умови для розвитку здібностей через оновлення та створення ігрових осередків в  групі для оптимального рухового режиму є  ігровий майданчик..

   Групові приміщення забезпечені необхідним обладнанням: ігровими предметно-розвивальними осередками, іграшками, посібниками, навчально-методичною літературою, роздатковим, дидактичним матеріалом. У кімнатах дотримується температурний та санітарно-гігієнічний режими, виконуються правила безпеки життєдіяльності дітей.

      Територія закладу дошкільної освіти огороджена, має ігрові споруди,спортивний майданчик, квітники, діляночку під городину..

ЗДО   повністю укомплектований педагогічними кадрами:  1 завідувач, 2 вихователя,музичний керівник   Усього 4 педагогічних працівники.  Слід відмітити, що в закладі  створюються оптимальні умови для постійного професійного росту педагогів, це атестація - 1 раз у 5 років, курси підвищення кваліфікації при інституті післядипломної освіти в м. Чернівцях,курси онлайн ,які також проводяться 1 раз у  5 років та різні форми методичної роботи ( семінари для молодих спеціалістів, засідання методичних об’єднань вихователів  тощо).

       В закладі дошкільної освіти постійно проводиться аналіз кваліфікаційного рівня педагогів та доцільність їх розстановки.

В 2019-2020 навчальному році педагогічні працівники  були активними учасниками семінарів та методичних об’єднань.

 Працівники ЗДО двічі на рік,  згідно графіка, проходять обов'язковий медичний огляд. Адміністрація контролює  дотримання  термінів  проходження  медичних  оглядів працюючими.  У відповідності до наказу Міністерства освіти і науки, молоді та  спорту  України  від  25.11.2011    №1365  «Про  посилення  контролю  щодо проходження  обов'язкових  медичних  оглядів  працівниками  дошкільних навчальних  закладів»  порушень  протягом 2019-2020 навчального року не було. 

Діяльність  працівників   закладу  регламентується   посадовими  інструкціями та інструкціями  з  охорони  праці, які  розроблено у відповідності до чинного законодавства, затверджені  керівником закладу Комарицею М.О.

Для  проведення  всіх  видів  освітньої  діяльності  розроблені  інструкції  з безпеки  життєдіяльності  вихованців  на  вимогу  п.  4.2.8.  «Положення  про організацію  роботи  з  охорони  праці  учасників  навчально-виховного  процесу  в закладах освіти» (наказ МОН України від 01.08.2001 року № 563).

Ознайомлення з інструкціями працівників всіх категорій проводиться під особистий підпис, з вказуванням дати ознайомлення.

Робота з батьками здійснюється відповідно до розділу річного плану ЗДО  «Робота з батьками». В цьому розділі визначені форми та зміст роботи закладу з батьківською громадою. Взаємодія  педагогів закладу дошкільної освіти з батьками дітей розпочинається з моменту першої зустрічі, у рамках педагогічного супроводу періоду адаптації малюків.  Для  успішного  співробітництва  педагогів  із  батьками використовуються різноманітні форми взаємодії:

  •         індивідуальні - анкетування, індивідуальні бесіди та консультації батьків з метою вивчення сімей, їх соціального статусу ;                                                         групові: консультації;
  •         наочно-письмові: інформаційні стенди, буклети, пам’ятки тощо;
  •         колективні: батьківські збори,  конференції,  святкові ранки,  Дні відкритих дверей тощо.

Матеріали  в  батьківських  куточках  постійно  поповнюються, змінюються педагогами, відповідно до життя закладу.

Консультації,  інформаційні  листки, матеріали папок-пересувок, підготовлені  педагогами, відповідають  запитам  батьків,  потребам  часу,  вимогам  сучасної  дошкільної освіти.

 Улюбленою батьками формою роботи в ЗДО є участь у святах та розвагах, що дозволяє побачити, чим, як живуть і що вміють діти, чого нового досягають у своєму розвитку. Традиційними стали такі свята: «На гостину до Осені»,«Зимові сюрпризи» (грудень-лютий),«Безпека дитини» (квітень-травень), «День матері» (травень).У березні було проведено родинне свято за участі бабусів.

Систематично проводились групові та загальні батьківські збори відповідно до річного плану.

Особлива увага дітям приділяється в період адаптації. Забезпечення психоемоційного комфорту в адаптаційний період – запорука збереження психічного здоров’я малюків та їх легкої адаптації в нових умовах. Цьому сприяє доброзичлива атмосфера в групах, тісний взаємозв’язок вихователів з батьками, проведення  групових та індивідуальних консультацій для батьків.

Щоденна кількість і послідовність занять з вихованцями ЗДО визначається орієнтовним розкладом, що корегується щорічно з урахуванням навантажень на дітей згідно програм, вікових та індивідуальних особливостей дошкільників, відповідно до санітарно-гігієнічних та педагогічних вимог. Організація  будь-якого педагогічного впливу на дошкільників спирається на «зону найближчого актуального розвитку» кожної дитини.

Інваріативна частина змісту освітньої діяльності закладу забезпечується на засадах освітніх ліній, визначених Базовим компонентом:

§  «Особистість дитини»

§  «Дитина в соціумі»

§  «Дитина в природному довкіллі»

§  «Дитина в світі культури»

§  «Гра дитини»

§  «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі»

      «Мовлення дитини»

Тому робота  педагогів  орієнтована  на виконання  Базового  компоненту  дошкільної  освіти  в  Україні (нова редакція) щодо формування  у  дошкільників  активної  позиції  та  елементарної  життєвої компетентності.

Відповідно до річного плану роботи закладу було проведено два  підсумкових  контролі: «Готовність закладу до нового навчального року» та «Показники компетентності випускника дошкільного навчального закладу»; тематичний контроль «Вивчення стану рухової та ігрової активності дітей», «Стан мовленнєвого розвитку дошкільників». Систематично проводилися різні види контролю щодо освітнього процесу, роботи помічника вихователя, муз.керівника кухаря.

У системі проводилася робота з питання наступності ЗДО та ЗОШ     І-ІІІ ст. с. Яблуниця. Вихователями відстежувалася результативність навчання випускників закладу та адаптація до умов школи. Вихователі ЗДО старається  якісно підготувати дітей до навчання в школі. Ми запрошуємо вчителів початкових класів до ЗДО, відвідуємо наших дітей в школі. Протягом  навчального року були організовані екскурсії дітей до школи. Реалізація наступності з боку дошкільної ланки освіти полягає у формуванні готовності дітей старшого передошкільного віку до систематичного навчання і шкільного життя, що передбачає мотиваційну, емоційно-вольову, комунікативну, фізичну підготовку; розвиток пізнавальних, психічних процесів та мовлення; прищеплення елементарних навчальних умінь. Задля реалізації цих завдань педагогами закладу

проводились бесіди з дітьми про нову українську школу, майбутнє навчання в ній. Така робота сприяє позитивній адаптації дітей до навчання в школі.

З метою вивчення обсягу знань, умінь та навичок дітей в травні було проведено моніторинг стану готовності дітей старшого передошкільного віку до навчання в школі. Підготовлено до школи   12 дітей шестирічного віку.

     Відповідно до вікових та психологічних особливостей дітей вихователі обстежують рівень компетентності кожної дитини, планомірно та системно проводять необхідну навчальну, виховну, розвивальну роботу. Освітній процес в закладі передбачає чергування різних видів діяльності.  Головною метою роботи педагогів дошкільного закладу є виховання дитини, здатної продовжувати навчання впродовж усього життя, досягати успіху, правильно будувати своє життя.

У закладі дошкільної освіти  на постійному контролі перебуває питання раціонального харчування. Робота з організації харчування дітей ЗДО здійснюється відповідно до ПостановиКабінету Міністрів України від  22.11.2004р.  №1591 «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах», Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах, затвердженої наказом МОН України від 17.04.2006р №298/227.

  Усі продукти харчування,  що надходять до ЗДО відповідають вимогам державних стандартів, супроводжуються накладними, сертифікатами якості.Харчування здійснюється  відповідно  до  складеного  двотижневого  меню  затвердженого директором ЗДО та погоджено начальником Путильського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби В.М.Кушніром. Документацію з організації харчування в ЗДО веде медична сестра ЗДО О.М.Гавюк                                                             

В ЗДО дбають про охорону праці працівників та безпеку життєдіяльності вихованців.  

У  будівлі  закладу  розміщені  плани-схеми  евакуації  учасників  освітнього процесу,  затверджені директором. В  полі  зору  керівника  та працівників  знаходяться  питання дотримання  безпечних  умов  перебування  дітей  в ЗДО, профілактика  дитячого  травматизму. Питання  безпеки  життєдіяльності  вихованців обговорюються  на  батьківських  зборах, виробничих нарадах. Щороку проходять тижні  безпеки дитини та безпеки  дорожнього  руху, охорони праці, Місячник цивільного захисту, День цивільного захисту,проведено методичне обєднання для вихователів.  Також проводиться профілактична  робота  щодо  пожежної  безпеки  та  дорожньо-транспортного травматизму.

       Заклад дошкільної освіти є комунальним закладом, тому матеріальне та фінансове забезпечення гарантує місцевий бюджет.У 2020 році у ЗДО було закуплено 2 вогнегасники,електричну плиту,стіл кухонний, посуд для харчування дітей.

Підводячи підсумки минулого навчального року, можна стверджувати, що вся робота в ЗДО велась на належному рівні: систематично, цілеспрямовано, комплексно, з урахуванням вікових особливостей дітей та відповідно до вимог нормативних документів. 

 Річний план за минулий навчальний рік виконано.

   Проте, на основі отриманих результатів аналізу можна виділити наступні недоліки у роботі закладу:

1.         3алишається проблемою використання передових педагогічних ідей, розробок, новітніх технологій, які сприяють ефективному розвитку пізнавальних здібностей малюків в різних видах дитячої діяльності.

2.         Потребує продовження робота з поновлення дидактичного матеріалу для розвитку пізнавальної активності дітей.

3.         Особливу увагу треба звернути на формування знань дітей про себе, про значення здорового способу життя, формування координації рухів за допомогою використання спортивних ігор.

 Заклад дошкільної освіти має задовольняти потреби громадян в здобутті дошкільної освіти; забезпечувати відповідність рівня дошкільної освіти вимогам Базового компонента дошкільної освіти; створювати безпечні та нешкідливі умови розвитку, виховання та навчання дітей, режим роботи, умови для фізичного розвитку та зміцнення здоров’я відповідно до санітарно-гігієнічних вимог та забезпечувати їх дотримування.                                                  

Тому у 2020-2021 році необхідно продовжити роботу щодо організації сучасного освітнього середовища закладу дошкільної освіти, сприятливого для формування гармонійно розвиненої особистості та реалізації індивідуальних творчих потреб кожної дитини. Адже сучасний заклад освіти має бути позитивним,  динамічним простором, що оптимізує розвивальний потенціал дітей.

                   ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ

                  НА 2020-2021  НАВЧАЛЬНИЙ РІК

Відповідно до досягнень, виявлених недоліків, запитів батьків та державних вимог, педагогічний колектив дошкільного закладу ставить перед собою у 2020-2021 навчальному році такі завдання:

1.Продовжувати роботу щодо формування національно-патріотичного виховання  дошкільників.

2. Розвивати  комунікативно-мовленнєву активність дітей дошкільного віку.

3. Формувати у дітей трудові навички та вміння, повагу до праці дорослих, звичку до трудової діяльності, бережливе ставлення до часу, знарядь праці, вміння планувати власну трудову діяльність, свої доходи, раціонально їх використовувати.

4.Оптимізація рухового режиму та самостійної ігрової діяльності у дошкільному закладі як важливої складової фізичного розвитку дошкільників.